Požár na interním oddělení jičínské nemocnice - taktické cvičení

Z interního oddělení jičínské nemocnice muselo být kvůli požáru evakuováno několik pacientů i personál

Taktické cvičení složek integrovaného záchranného systému Královéhradeckého kraje okresu Jičín.

Simulovaný požár vypukl dnes 22. října 2013 v jednu hodinu odpoledne ve druhém nadzemním podlaží pavilonu interních oborů Oblastní nemocnice v Jičíně. Kvůli zakouřenému prostoru muselo být z oddělení evakuováno několik pacientů a personál. Takový byl námět taktického cvičení, které prověřilo spolupráci složek integrovaného záchranného systému Královéhradeckého kraje okresu Jičín.

V prostoru skladu vypukl požár, který zaznamenala čidla elektrické požární signalizace v pavilonu interních oborů a v ohlašovně požáru na vrátnici Oblastní nemocnice v Jičíně. Pracovník vrátnice ihned zavolal na tísňovou linku hasičů a oznámil požár v areálu nemocnice. Následně informoval také příslušná oddělení o vzniku požáru v objektu.

Do dvou minut od ohlášení události na operační středisko Hasičského záchranného sboru Královéhradeckého kraje na místo vyrazili profesionální hasiči z Jičína se dvěma cisternami a automobilovým žebříkem, dále byli povoláni dobrovolní hasiči z Jičína, zdravotnická záchranná služba a Policie ČR.

Po příjezdu na místo události velitel zásahu vyslal jedno družstvo hasičů na pomoc personálu nemocnice při evakuaci pacientů. Evakuace probíhala evakuačním schodištěm a pacienty si před budovou přebírala do péče záchranná služba. Během patnácti minut se podařilo ze druhého nadzemního podlaží oddělení evakuovat všechny pacienty, kteří byli shromážděni na jednom místě a následně rozvezeni na příslušná oddělení nemocnice.

Druhé družstvo hasičů mezitím uhasilo požár ve skladu stanice C interního oddělení. Během dvanácti minut byl požár lokalizován a celý prostor schodiště na oddělení odvětrán přetlakovou ventilací. V celém objektu bylo navíc spuštěno automatické odvětrávání. Požár se podařilo uhasit ve 13:40 hodin.

Cvičení mělo za cíl prověřit účinnost a funkčnost požárních a evakuačních směrnic Oblastní nemocnice Jičín, koordinovaný postup složek integrovaného záchranného systému při řešení mimořádné události ve specifických podmínkách nebo vzájemnou komunikaci mezi jednotlivými složkami IZS.

Zúčastněné složky:

HZS Královéhradeckého kraje – stanice Jičín,
Sbor dobrovolných hasičů Jičín,
Zdravotnická záchranná služba Královéhradeckého kraje Jičín,
Policie ČR – územní odbor Jičín.

Autor: HZS Královéhradeckého kraje - informační servis